Spawanie łukowe MMA

Spawanie łukowe MMA
2głosuj
1 2 3 4 5
Dziękujemy za głos ten artykuł

Spawanie łukowe MMA (Manual Arc Welding)  elektrodą otuloną nazywane jest również metodą MMA (111) i jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukiem elektrycznym. 

W metodzie MMA wykorzystywana jest elektroda otulona, która składa się z metalowego rdzenia pokrytego sprasowaną otuliną. Pomiędzy spawanym materiałem a końcem elektrody otulonej wytwarzany jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy poprzez dotknięcie (potarcie) końca elektrody do materiału spawanego. Metal zawarty w elektrodzie topi się i krople stopionego metalu przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziorka spawanego metalu tworząc po ostygnięciu spoinę. Spawacz przybliża elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego materiału tak aby utrzymać stabilny łuk o stałej długości i jednocześnie przesuwa jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Spoina jest chroniona przed wpływem atmosfery przez gazy wydzielane z topiącej się otuliny. Następnie stopiona otulina krzepnie na powierzchni spoiny i tworzy żużel, który chroni stygnący metal przed wpływem otoczenia. Po ułożeniu jednego ściegu żużel należy bezwzględnie mechanicznie usunąć.

Podstawowa różnica w stosunku do innych metod spawania polega na tym, że w metodzie MMA elekroda ulega skróceniu, zużywa sie w trakcie spawania i pozostawia za sobą żużel, który należy mechanicznie usunąć. W metodzie MMA, aby utrzymać stałą odległość pomiędzy elektrodą a jeziorkiem spawalniczym i stabilny łuk, uchwyt elektrody musi być przez cały czas przesuwany w kierunku spawanego elementu co powoduje, że umiejętności spawacza odgrywają znaczną rolę.

 

Wady i zalety spawania metodą MMA - elektrodą otuloną

 • Plusy:
  • możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów: stale niestopowe i stopowe, żeliwa, nikiel, miedź i jej stopy,
  • możliwość spawania w każdej pozycji, w warunkach polowych (przy niewielkim wietrze), na wysokościach a nawet pod wodą,
  • wysoka jakość spoin, dobre własności mechaniczne,
  • możliwość spawania cienkich elementów (praktycznie od 1,5mm) i grubych (spoiny o grubościach powyżej 4mm zaleca się wykonywać wielowarstwowo),
  • wykorzystywanie prostych w obsłudze, łatwo przenośnych i stosunkowo tanich urządzeń do spawania MMA.
 • Minusy:
  • niska wydajność spawania (ok. 1-5 kg stopiwa/godz.), szczególnie dokuczliwa przy spawaniu grubych elementów,
  • mała prędkość spawania (ok. 0,1-0,4 m/min.),
  • konieczność usuwania żużla i wymiany elektrod co dodatkowo zmniejsza wydajność procesu,
  • jakość spoin mocno uzależniona od umiejętności spawacza,
  • duża wrażliwość na wilgoć – szczególnie elektrod zasadowych,
  • stosunkowo duży koszt materiałów spawalniczych (elektrod) w porównaniu do innych metod,
  • duża ilość wydzielanych gazów i dymów spawalniczych.

 

Zastosowanie spawania metodą MMA - elektrodą otuloną

Spawanie metodą MMA jest najbardziej uniwersalną metodą i możliwą do stosowania prawie we wszystkich warunkach i dlatego jest najbardziej popularna w całej branży spawalniczej. Spawanie elektrodą otuloną to metoda uniwersalna ze względu na gatunek spawanej stali, rodzaj spawanej konstrukcji, pozycję i miejsce spawania. 
Główne zastosowanie to spawanie konstrukcji stalowych w przemyśle stoczniowym i w większości branż produkcyjnych, spawanie rurociągów, w pracach instalacyjnych na budowach, spawanie w warunkach polowych i na wysokościach oraz w miejscach o utrudnionym dostępie. Jest to również ulubiona metoda do spawania dla własnych domowych potrzeb, hobbystów oraz małych warsztatów naprawczych ze względu na niskie koszty.

Opracował: espanto

Źródło: spawacz.pl

Komentarze

There is no comment

Zostaw komentarz

Podaj swoje imię
Wypełnij swoje imię
Wypełnij swój adres e-mail
WWW
Wpisz swój komentarz
Wprowadź powyższy kod captcha