Spawania metodą MIG

Spawania metodą MIG
0głosuj
1 2 3 4 5
Dziękujemy za głos ten artykuł

Spawania metodą MIG (ang. metal inert gas) lub MAG (ang. metal active gas) jest procesem spawania łukiem elektrycznym topliwą elektrodą w osłonie gazów lub ich mieszanek.

Polega na stapianiu spawanego metalu i materiału elektrody topliwej (drutu) ciepłem łuku spawalniczego jarzącego się pomiędzy spawanym elementem a końcówką elektrody topliwej wychodzącą z uchwytu spawalniczego w atmosferze gazu ochronnego.

Rodzaj zastosowanego gazu odpowiedniego do spawanego materiału decyduje o tym czy dana metoda jest metodą MIG czy MAG, a dokładniej, jeżeli łuk jarzy się w osłonie gazów nieaktywnych lub ich mieszanin (Ar, He lub Ar + He) wtedy mówimy o metodzie MIG, jeżeli w gazie osłonowym znajduje się gaz aktywny, (CO2, O2) to jest to metoda MAG.

Są to najbardziej rozpowszechnione i stosowane metody łączenia metali na świecie dzięki dużej wydajności i szybkości, łatwości spawania we wszystkich pozycjach, oraz duży zakres grubości spawanych elementów.

Zastosowanie: stale konstrukcyjne niestopowe, niskostopowe i wysokostopowe oraz aluminium i jego stopów, magnezu i jego stopów, niklu i jego stopów, miedzi i jej stopów oraz stopów tytanu.

Proces MIG/MAG może być również stosowany do lutospawania (połączenia blach cynkowych).

 

Podstawowa różnica w stosunku do innych metod spawania polega na tym, że w metodzie MIG/MAG odległość pomiędzy uchwytem a elementem spawanym jest przez cały czas stała. W tej metodzie można rozróżnić trzy rodzaje łuków spawalniczyc: łuk zwarciowy – przy zastosowaniu małych prądów; łuk przejściowy – najmniej pożądany w procesie spawania; łuk natryskowy – przy zastosowaniu dużych prądów.

Wady i zalety spawania metodą MIG/MAG

 

Plusy:

  • operatywność
  • łatwa możliwość obserwowania jeziorka spawalniczego i śledzenia całego procesu
  • możliwość wykorzystania szerokiego asortymentu materiałów
  • wysoka wydajność
  • możliwość mechanizacji i robotyzacji procesu

Minusy:

  • niebezpieczeństwo zakłóceń osłony gazowej przez podmuch powietrza
  • jakość złączy uzależniona w dużej mierze przez umiejętności manualne spawacza

Spawanie w metodzie MIG/MAG jest prowadzone prądem stałym z biegunowością dodatnią, z możliwością wykonania połączeń o wysokiej jakości. Duży wpływ na jakość procesu spawania w metodzie MIG/MAG ma rodzaj zastosowanej osłony gazowej, głównie na sposób jarzenia się łuku oraz właściwości złącza, które otrzymamy po wykonaniu połączenia. Należy zawsze sprawdzić czy dany rodzaj zastosowanej osłony gazowej nadaje się do osłony ciekłego jeziorka spawalniczego danego materiału spawanego. W metodzie tej można też spawać drutem samoosłonowym bez zastosowania dodatkowej osłony gazowej.

 

Opracował: espanto

Źródło: spawacz.pl

Komentarze

There is no comment

Zostaw komentarz

Podaj swoje imię
Wypełnij swoje imię
Wypełnij swój adres e-mail
WWW
Wpisz swój komentarz
Wprowadź powyższy kod captcha